Reklam Ajansları Güvenilir Midir?

Reklam vermek istiyorsunuz ama reklam ajanslarına çok da güvenmiyor musunuz? Reklamcılık esasında çok takip edilebilir bir iş değildir. Tek ölçüm kaynağınız artan satışlardır. Peki reklam ajanslarına güvenilir mi? Bu konuda oldukça farklı düşünenler var fakat piyasada kendini kanıtlamış reklam ajansları var. Bunun ötesinde yeni kurulan, genç, dinamik reklam ajansları da var. Bu iki farklı tip reklam ajansıyla da çalışılabilir. Yazımda ayrıca reklam ajanslarına güvenilir mi, reklam ajansları ne iş yapar, faydalı olur mu, reklam işi nasıl takip edilebilir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Reklamlar

Reklam, bir firmanın olmazsa olmazlarından başında gelir. Televizyonda bir dizi izlerken veya sevdiğiniz bir programı takip ederken, en heyecanlı yerinde birden reklama giren kanallar hepimizin canını sıkıyordur. Ama öyle ya da böyle sevdiğimiz yayının bir saniyesini bile kaçırmamak için o kanalda bekleyip o reklamları takip ediyoruz.

Reklam Ajanslarıİnternette bir sayfada bir linke tıkladığınızda isteminiz dışında açılan bir sürü sayfada, bir sitenin her tarafında sürekli yanıp sönen banner reklamlarında, telefonunuza veya mail kutunuza gelen mesajlarda, arabanızın camında ve daha birçok ortamda karşılaştığınız reklam unsurlarının nasıl oluşturulduğunu hiç düşündünüz mü?

Reklam Ajansları

Reklamın profesyonel bir şekilde oluşturulması, kurgulanması ve uygulanması hususunda hizmet veren firmalara reklam ajansları denmektedir. Bu ajanslar genellikle çok fazla yöntemi bulunan reklamların belli başlı türlerinde uzmanlaşmış farklı ajans grupları halindedir. TV reklamları gibi büyük projeler yapan firmalar gibi bildiri-broşür veya tabela tasarımı ve uygulaması yapan daha küçük çaplı ajanslar da vardır. Günümüzde birçok firma reklam için kendi bütçelerine göre bu ajanslarla çalışmaktadır.

Reklam Ajanslarına Nasıl Güveniriz?

Reklamın bu kadar yaygın kullanılmaya başlandığını düşünürsek, bu işi yapan reklam ajanslarının bu kadar fazla olmasının sebebini sorgulamaya gerek olmadığını söyleyebiliriz. Ajans sayısı bu kadar fazla olduğunda, diğer birçok sektör gibi bu sektörde de firmalar güvenilirliklerini sağlamak amacıyla referans sistemi ile çalışırlar. Firmanın internet siteleri ya da tanıtım broşürlerinde ‘Referanslarımız’ başlıklı bölümler karşınıza çıkıyordur. Bu bölümde referans olarak yazılanlar, ajansın daha önce iş yaptığı firmalardır. Yani size referans olarak önceki müşterilerini ve/veya yaptığı işleri gösterirler ki size yapacakları işin teminatı olsun.

Reklam AjansıBir firma kurulduğu günden beri sürekli bu referanslarını geliştirmeyi büyüme hedefi olarak kendilerine koyarlar. Müşteri yüksek referansa sahip firmaları daha fazla tercih edecek tabi ki. Çünkü bu firmalar, daha önceki işlerinde başarılı çalışmalar yapmış olacak ki, o işleri referans olarak müşterilerine sunabilmekte.

İstenilen Sonuçları Nasıl Alırız

Güvenilir bir reklam şirketi bulmak tek başına olumlu sonuçlar almak için yeterli değildir. Öncelikle siz hangi amaçla reklam yaptırmak istediğinizi net olarak belirlemelisiniz. Daha sonra bu reklam sayesinde nasıl bir kazanım elde etmek istediğinizi ortaya koymalısınız. Bu iki başlığı açık bir şekilde ajansa sunmalı, ajansın bunlara dayanarak sizden isteyeceği verileri hazırlamalısınız.

 

Reklam Ajans Türleri

Reklam ajansları verdikleri hizmet doğrultusunda türlere ayrılabilirler. Yani her reklam ajansı her işi yapmaz kendi uzmanlık alanları vardır. Kaldı ki şu süreçte bazı reklam ajansları markaların taşeronu gibi çalışırlar.

 

Reklam Ajansları Güvenilir Mi yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Reklam ajansları ile ilgili hazırladığım yazımı beğendiyseniz mutlaka sosyal medya üzerinden paylaşın. Ayrıca Reklam Ajansları Güvenilir Mi yazımın tamamlayıcısı olması için Reklam Ajansları yazımı da okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir